Uroczystość poświęcenia sztandaru „SEFAKO”

08.09.2021

            W sobotę 28 sierpnia 2021 roku na Bazie Turystyczno – Kulturalno – Rekreacyjnej w Sędziszowie odbyła się uroczystość poświęcenia i nadania sztandaru Fabryki Kotłów „SEFAKO” S.A. z Sędziszowa. Wśród zaproszonych na tę ceremonię gości znaleźli się: pani Jadwiga Dyktus – Prezes Zarządu Towarzystwa Finansowego Silesia Sp. z o.o. – głównego akcjonariusza „SEFAKO”, pan Wacław Szarek – Burmistrz Sędziszowa, pan Adama Mysiara – Przewodniczący Rady Miasta Sędziszów, pani Małgorzata Muzoł – Sekretarz Gminy Sędziszów, pani Jolanta Wiekiera – Dyrektor Samorządowego Centrum Kultury w Sędziszowie, pan Krzysztof Chmaruk – Dyrektora Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sędziszowie, pan Tadeusz Grucza – Prezes Zarządu Centralnego Biura Konstrukcji Kotłów w Tarnowskich Górach oraz przedstawiciele dyrekcji „SEFAKO”.  Dostojnych gości oraz przybyłych wraz z rodzinami pracowników witał pan Jacek Boruciński – Prezes Zarządu Fabryki Kotłów „SEFAKO” S.A.

Idea powstania sztandaru i wyboru patrona „SEFAKO”, narodziła się podczas przygotowań do obchodów 45-lecia działalności Spółki w 2019 roku. To wtedy związki zawodowe, działające w zakładzie, przedstawiły kandydatury osób, których podobizny miały znaleźć się na sztandarze, i które to osoby miałyby zostać patronem Spółki. Wśród propozycji znaleźli się wówczas:
- Św. Maksymilian Kolbe – patron energetyków,
- Bł. Wincenty Kadłubek – patron diecezji kieleckiej,
- Św. Brat Albert Chmielowski – patron parafii na terenie której znajduje się nasza Fabryka.
W ogólnym głosowaniu zakończonym w dniu 30 czerwca 2019 roku pracownicy na patrona Fabryki Kotłów „SEFAKO” S.A. wybrali Świętego Maksymiliana Kolbego.

Prace nad sztandarem trwały kilka miesięcy i wymagały zaangażowania zarówno ze strony odpowiedzialnych pracowników „SEFAKO”, jak i samego wykonawcy. Wszystko rozpoczęło się od koncepcji, następnie wykonania projektu graficznego i dopiero po jego akceptacji, można było przystąpić do kolejnego etapu, tj. przeniesienia projektu na płótno. To z kolei wiązało się z poświęceniem, przez mistrza haftu artystycznego, wielu  żmudnych godzin pracy i zaangażowania przy ręcznym wyszywaniu sztandaru. Po długim oczekiwaniu na ostateczne zakończenie prac, sztandar dotarł do siedziby firmy. Na awersie sztandaru na białym tle  widnieje logo „SEFAKO”, dookoła złotymi literami wyhaftowano nazwę Spółki oraz rok rozpoczęcia działalności – 1974 wraz z nazwą miejscowości Sędziszów. Na rewersie na niebieskim tle widnieje białe koło a w nim wyhaftowana podobizna Świętego Maksymiliana Kolbego; dookoła złoty napis „ Św. Maksymilianie Kolbe – Wspieraj nasze działania”. Sztandar zdobi złota lamówka i frędzle. Sztandar umocowany jest na jasnym, dębowym drzewcu, zakończonym polskim orłem w koronie. Całość prezentuje się niezwykle dostojnie.

            Sobotnie święto „SEFAKO” rozpoczęło się od poświęcenia sztandaru i przyjęcia Świętego Maksymiliana Kolbego na patrona Fabryki. Następnie ksiądz Edward Giemza
z parafii pw. Św. Piotra i Pawła z Sędziszowa odprawił uroczystą mszę świętą polową w intencji Spółki, jej pracowników i ich rodzin, a także emerytów i zmarłych pracowników. Homilię wygłosił ksiądz Dziekan Edmund Nocoń z parafii pw. Świętego Prokopa z Krzcięcic. Podkreślił w niej istotną rolę symbolu, jakim jest sztandar, w budowaniu i umacnianiu wspólnoty tworzonej przez pracowników „SEFAKO”. Odniósł się również do ważnej misji społecznej, tak dużego przedsiębiorstwa, jakim jest Fabryka.

            Oficjalną część uroczystości zakończyło wręczenie dziewięciu pracownikom Fabryki Kotłów „SEFAKO” S.A. ” honorowych odznaczeń „Za zasługi dla Energetyki” przyznawanych przez Ministra Klimatu i Środowiska „…za szczególne osiągnięcia w zakresie nowych rozwiązań technicznych, prac badawczych, we wdrażaniu najnowszych osiągnięć techniki
i produkcji urządzeń energetycznych”. Odznaczenia wręczył, na mocy przesłanego upoważnienia, Prezes Zarządu „SEFAKO” pan Jacek Boruciński.

            Po przemówieniach i gratulacjach złożonych na ręce Prezesa „SEFAKO” nastąpiło rozpoczęcie pikniku. Pracownicy Spółki wraz z rodzinami bawili się w na imprezie w stylu góralskim, korzystając z ostatniego weekendu wakacji i pięknej pogody.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji z naszej uroczystości: ZOBACZ